Przyszłości nie da się przewidzieć, dlatego też nigdy nie możemy być pewni, że nie wydarzy się coś, co naraziłoby nas na utratę życia lub zdrowia. Wypadki się zdarzają niezależnie od naszej woli, a jak to mówią – lepiej zapobiegać niż leczyć. Dodatkowo jeśli żyjemy i pracujemy poza granicami ojczyzny warto jest dwukrotnie przemyśleć kwestię korzystnego ubezpieczenia, dzięki któremu będziemy mogli otrzymać ewentualne odszkodowanie w razie nieoczekiwanego wypadku.

Wypadek w pracy w UK

Czasami zdarza się, że w wyniku niedopełnień przepisów przez pracodawcę czy braku niezbędnych szkoleń w zakładzie pracy ma miejsce wypadek. Jeśli nowy pracownik na początku swojej pracy nie został zaznajomiony z podstawowymi zasadami Bezpieczeństwa i Higieny Pracy obowiązującymi na terenie danego zakładu lub firmy, to zaistniały wypadek najczęściej ma miejsce z winy pracodawcy. W momencie, gdy pracownik nie stosuje się do obowiązujących przepisów to sam na siebie ściąga kłopoty. W myśl stwierdzenia, że „każdy kto w następstwie nieszczęśliwego wypadku doznał obrażeń ciała lub uszczerbku na zdrowiu, ma prawo domagać się odszkodowania za poniesione straty” należy dociekać swoich praw. Nie wolno bagatelizować wydarzenia licząc, że nigdy więcej się ono nie powtórzy lub bać się, że zostaniemy pozbawieni pracy. Zawsze trzeba walczyć o swoje prawa i starać się nie działać na własną rękę. Jeśli nie jesteś pewien kiedy przysługuje Ci prawo do odszkodowania to koniecznie udaj się do radcy prawnego, który odpowie na wszystkie Twoje pytania i rozwieje wszelkie wątpliwości, dzięki czemu będziesz miał świadomość, w jakich sytuacjach należy Ci się odszkodowanie.

Wypadek samochodowy w UK

Nie ma znaczenia, czy mieszkasz w Polsce czy za granicą. Bez względu na to, czy wypadek miał miejsce podczas jazdy na rowerze, prowadzenia pojazdu czy przechodzenia przez jezdnię. Jeśli doznałeś uszczerbku na zdrowiu to masz prawo ubiegać się o odszkodowanie. Polacy mieszkający w Anglii niejednokrotnie nie zdają sobie sprawy, że w razie wypadku przysługuje im adekwatne do poniesionych strat odszkodowanie i mają prawo się o nie ubiegać.

Należy Ci się rekompensata w momencie, gdy:
– byłeś kierowcą pojazdu i wydarzył się wypadek nie z Twojej winy
– byłeś pasażerem pojazdu, który brał udział w wypadku (nie ma znaczenia, czy wypadek miał miejsce z winy osoby prowadzącej pojazd, w którym się znajdowałeś)
– zostałeś potrącony w czasie jazdy rowerem lub motocyklem
– potrącono Cię na przejściu dla pieszych
– bliska Ci osoba poniosła śmierć na skutek wypadku

Być może procedury ubiegania się o odszkodowanie w Anglii odrobinę różnią się od tych obowiązujących w Polsce, jednak nigdy nie można tego typu sytuacji bagatelizować. Nawet jeśli braliśmy udział w wypadku i w pierwszej chwili wydaje nam się, że nic nam się nie stało, to z czasem mogą pojawić się problemy zdrowotne, które będą wymagały kosztownego leczenia. Należy mieć na uwadze, że chwilę po wypadku jesteśmy w szoku i możemy nie dostrzegać szkód powstałych na skutek wypadku. Pamiętaj, że mieszkając w Anglii w razie wypadku masz takie samo prawo do ubiegania się o odszkodowanie, jak mieszkańcy tego kraju.